Jihlavské hřbitovy
Ano, také hřbitovy jsou vhodným místem k procházkám. Nejenom maminky a tatínkové s kočárky zde ocení klid od ruchu města. Zejména ústřední a židovský hřbitov mají výraznou atmosféru místa a stojí za delší návštěvu.
Ústřední hřbitov, který byl založen v roce 1869, je jedním z nejrozsáhlejších v kraji. Jeho součástí jsou i vojenské hřbitovy z první i druhé světové války. Je zde mnoho zajímavostí. Od hrobu zakladatele Jihlavského havířského průvodu Johanna Haupta, se sochou jedné z postav průvodu, přes hrobku Karla Löwa, helenínského továrníka s textilním reliéfem, až po nápis nad vchodem do hřbitova, jehož autorem je jeden z iniciátorů založení hřbitova, jihlavský lékař a radní Leopold Fritz. Zde je správné podotknout, že by bylo nanejvýš vhodné, aby se město staralo o hroby svých čestných občanů, a projevilo jim tak patřičnou úctu.
Židovský hřbitov je v podstatě jedinou zachovalou památkou na jihlavskou židovskou obec. Je zde přes tisíc náhrobků. Významné je, že na hřbitově jsou také hroby rodičů skladatele Gustava Mahlera a jeho příbuzných. V roce 1995 zde byl instalován památník obětem holokaustu, který je se vzrostlými thujemi jednou z dominant hřbitova.
Hřbitov Kalvárie na začátku Helenínské ulice je druhým klasickým hřbitovem v Jihlavě. Má zajímavou polohu nad skalní stěnou bývalého kamenolomu. Není sice tak rozsáhlý a významný jako předchozí dva, ale i sem se stojí za to podívat a užít si klidu. O oba městské hřbitovy se příkladně stará firma Správa městských lesů Jihlava.
Řada pěkných míst po městě jsou původně hřbitovy, například Smetanovy sady, Jánský kopeček, či Minoritské náměstí.