Skalka a Větrník

Úvod Místa v JihlavěSkalka a Větrník

Skalka se říká parku s okolím v horní části ulice U Koželuhů, respektive za paneláky v Telečské ulici. Na mapách toto označení, ač mezi Jihlaváky zažité, do roku 2019 nebylo. Až v tomto roce doško rozhodnutím zastupitelstva k oficiálnímu pojménování lokality Skalka. Kromě příjemného množství zeleně, dětských prolézaček a atrakcí, je zde také zajímavá studánka. Při rekonstrukci studánky v roce 2011 byly nalezeny části sloupu a sochy Panny Marie, která původně u studánky stála a za socializmu byla zničena. Zrestaurovaná socha stojí pár metrů před původním místem, kde bývala. Nejedná se však o přirozený pramen, jde o vývěr vody ze štoly (ano, i zde se dolovalo), proto se nelze divit, že obsahuje hodně radonu a manganu.
Rok po rekonstrukci studánky se vrátila replika kříže na Krkavčí (či Popravčí) vrch nad Skalkou. Kdysi, díky svojí viditelnosti, oblíbené místo pro popravy, zejména hromadné. Dnes oblíbené místo pro procházky a na podzim k pouštění draků.
Chcete-li se projít víc, můžete se vydat ze Skalky pěšinou po okraji pole kolem pásu zahrádek (a garáží) nebo po cyklostezce před nimi směrem na Pístov. Před bývalým vojenským areálem, dnes je v něm například městský útulek pro zvířata, se vydáte po dlážděné cestě doleva. Jedná se o tzv. tankovou cestu, která sloužila v minulosti k přesunům vojenské techniky do vojenského areálu u Rančířova. Vystoupáte po ní až téměř na vrchol kopce Větrník. Směrem k městu je vidět bunkr, ke kterému se lze zajít podívat po polní cestě. Jedná se o jednu z vojenských pozorovatelen vybudovaných v době studené války. Odtud, i z celého horního úseku cesty, jsou pěkné výhledy na město a okolí.
Pokračovat můžete po tankové cestě okolo vojenského areálu nebo zkratkou po polní cestě za obchvatem doleva na konečnou pětky, do Ráje u Jihlavy, do Rančířova, do Sasova nebo po silnici okolo Vysílače Větrník zpět do města. Mimochodem vysílač byl postaven za druhé světové války a má pestrou a zajímavou historii.

Skalka hřiště

Bunkr

 

Skalka